Translate This Page Translate this page ترجم هذه الصفحة Преведи тази страница Tradueix aquesta pàgina 翻译此页 Prevedi ovu stranicu Preložit tuto stránku Oversæt denne side Isalin ang pahinang ito Käännä tämä sivu Traduire cette page Diese Seite übersetzen Μετάφραση αυτής της σελίδας תרגם דף זה Translate this page Terjemahkan halaman ini Traduci questa pagina このページを翻訳 Translate this page Tulkot šo lapu Išversti ši puslapi Vertaal deze pagina Oversett denne siden Traduzir esta página Traduce aceasta pagina Перевести эту страницу Prevedi to stran Преведи ову страну Preložit túto stránku Traducir esta página Översätt den här sidan Перекласти цю сторінку Phiên d?ch các trang này
Menu główne
· Linki
· GRY
Menu

anonse.jpg





Rozkład jazdy PKP

odjazdy-m.jpg
przyjazdy-m.jpg

Kolporter RSS
O najnowszych newsach możesz dowiedzieć się za pośrednictwem kanałów rss.
rss1.0
rss2.0
rdf
Latest Comments
[News] Etyka
Autor: jaro60 dnia 26 maj : 08:02
Swieta racja.

[News] Uzdrowiciel
Autor: jaro60 dnia 21 maj : 13:23
I co na to Puste Obietnice,cos zapanowala dziwna c [ more ... ]

[News] Normalność
Autor: jaro60 dnia 21 kwi : 07:45
Dla mnie, to Tusk jak wroci do kraju to powiinien [ more ... ]

[News] Wykład dr Zbigniew Stanuch "Golgota Kobiet - relacje więźniarek Ravensbrück
Autor: Jan II dnia 14 kwi : 10:07
Bardzo przejmujący wykład. Ale mówienie o kobietac [ more ... ]

[News] Paplecznik - czyli wTylewizji po Goleniowsku cześć 10
Autor: MW dnia 02 kwi : 16:27
Przegadane to . Podane w mało ciekawej medialnie f [ more ... ]

[News] Sedno sprawy
Autor: jaro60 dnia 17 mar : 13:16
Oczywista prawda.Tylko opozycyjni POpaprancy mowia [ more ... ]

[News] Nobliści
Autor: jaro60 dnia 28 sty : 08:01
SWIETA RACJA.

[News] Ja nie mam czasu!
Autor: admin dnia 17 sty : 00:45
Jasne że to nie tajemnica. Chodzi o radnego Czerw [ more ... ]

[News] Ja nie mam czasu!
Autor: MW dnia 17 sty : 00:18
" eden z radnych" - jak wiecie który to dlaczego [ more ... ]

[News] Park 750 - lecia Goleniowa i konsultacje społeczne???
Autor: Jan II dnia 11 gru : 22:19
Uważam - w przeciwieństwie do Pani Muszyńskiej, że [ more ... ]


Z HISTORII ZIEMI NOWOGARDZKIEJ
Z HISTORII ZIEMI NOWOGARDZKIEJ

Początek miastu Nowogard dał gród - siedziba kasztelana, który założono w IX-X wieku na półwyspie nie istniejącego już Jeziora Grodzkiego. Z biegiem lat na płaskim wzniesieniu pomiędzy jeziorami: Grodzkim i Nowogardzkim powstała osada rzemieślniczo-handlowa, która później przekształciła się w miasto. W 1248 roku ziemie nowogardzkie, będące dotąd we władaniu księcia pomorskiego Barnima I, nabyło biskupstwo kamieńskie. W 1274 roku miasto wraz z okolicznymi wsiami otrzymał w lenno od biskupa Hermana von Gleichen hrabia Otto von Eberstein.
W pierwszej połowie XIV wieku rozpoczęto budowę obronnych murów wokół miasta, które - po otoczeniu go murami – przybrało kształt elipsy o długości 375 i szerokości 225 metrów. W centralnej części miasta znajdował się duży prostokątny rynek, przy którym w XIV wieku wzniesiono ceglany ratusz oraz istniejący do dziś kościół. W wiekach średnich Nowogard był niewielkim ośrodkiem rolniczo-rzemieślniczym, który mimo dogodnego położenia, nie rozwinął się w znaczący ośrodek handlowy. W 1663 roku, po śmierci ostatniego z Ebersteinów, dobra nowogardzkie przeszły w posiadanie księcia Bogusława Croy d’Archot, a następnie stały się (w 1684 r.) własnością elektorów brandenburskich.

W 1724 roku do okręgu nowogardzkiego przyłączono powiat Dewitzów, właścicieli Dobrej. Powstał w ten sposób powiat Dobra-Nowogard, który przetrwał do początku XIX wieku. W 1807 roku miasto zostało zajęte przez wojska napoleońskie, które wcześniej toczyły zacięte boje o Nowogard z żołnierzami i ochotnikami dowodzonymi przez majora Ferdynanda von Schilla. W 1808 r. Nowogard ustanowiono siedzibą powiatu. W 1819 r. nastąpiła kolejna reforma administracyjna, w wyniku której w skład powiatu weszły miasta: Goleniów i Nowogard. Utworzony powiat przetrwał z niewielkimi zmianami do 1954 r., kiedy to powiat nowogardzki, obejmujący ponad 1200 km kw. powierzchni, podzielono na dwa powiaty: nowogardzki i goleniowski. Taki podział funkcjonował do reformy administracyjnej w 1975 r.
Przyspieszony rozwój miasta przyniosła II połowa XIX w. W maju 1883 r. ze stacji w Nowogardzie odjechał pierwszy pociąg pasażerski. W następnych latach wybudowano wiele obiektów użyteczności publicznej, powstały nowe zakłady przemysłowe. Tuż przed wybuchem II wojny światowej Nowogard liczył 8 148 mieszkańców.
Zniszczone w trakcie działań wojennych miasto, w okresie powojennym zostało odbudowane i rozbudowane. Zabudowano m.in. zniszczone całkowicie zabytkowe centrum miasta, wybudowano nowe osiedla mieszkaniowe. Powstały też obiekty użyteczności publicznej: hotel, dom kultury, biblioteka , szkoły. Najważniejsze inwestycje ostatnich lat związane są z unowocześnianiem infrastruktury. Należą do nich: modernizacja oczyszczalni ścieków, rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz ujęcia wody pitnej. W ostatnim okresie wybudowano także trzy duże sale sportowe, kąpielisko miejskie zyskało nową zjeżdżalnię wodną, przystąpiono do rozbudowy i modernizacji szpitala.
Warto zobaczyć
• Gotycki kościół Mariacki, którego budowę ukończono w 1334 roku. W kościele znajduje się bogato wyposażony ołtarz z początku XVII wieku z kilkunastoma scenami figuralnymi. Należy on do najpiękniejszych obiektów tego typu na Pomorzu Zachodnim. Główny portal kościoła ozdabiają dwie kamienne, romańskie chrzcielnice.
• Obronne mury miejskie z XIV wieku - zachowane tylko częściowo nad jeziorem. Dawniej, przed kilkuset laty, otaczały całe miasto. W mury o wysokości 5 metrów wbudowane były czatownie oraz dwie duże, obronne bramy miejskie.
• Dwa największe na Pomorzu cisy o wysokości 10 i 12 m. Liczą około 700 lat. Rosną na osiedlu mieszkaniowym w pobliżu placu Wolności.
• Do ciekawych zabytków, znajdujących się na terenie gminy, zalicza się m.in.: gotyckie kościoły z XV wieku z drewnianymi wieżami w Długołęce i Wyszomierzu oraz pałacyk wiejski w Kulicach (siedziba rodowa Bismarcka, obecnie Polsko - Niemiecki Ośrodek Konferencyjno - Szkoleniowy).
• Na terenie miasta i gminy rośnie wiele drzew uznanych za pomniki przyrody, m.in. znajdujący się w pobliżu hotelu “Kamena” piękny okaz miłorzębu dwuklapkowego, a w kilku miejscowościach wiejskich zachowały się stare, okazałe parki dworskie.


Do wystawianie komentarzy na tej stronie wymagane jest zalogowania się - zaloguj się lub kliknij tutaj , aby się zarejestrować.

Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]

Dorabianie kluczy Goleniów

Ogłoszenia

Czas generowania: 0.1263 sek., 0.0071 z tego dla zapytań.