WiadomośćMonitoring Goleniowa
(Kategoria: Policja informuje)
Dodane przez admin
piątek 31 sierpnia 2007 - 09:47:01

POLICJA.GOLENIOW.NET.PL 
  
W nowej siedzibie goleniowskiej Komendy Policji przy ul. Maszewskiej zaprojektowano stanowisko monitoringu wizyjnego miasta. W naszych założeniach przewidujemy jego uruchomienie w przyszłym roku. Nie ukrywamy jednak, iż bardzo cenne dla tej inicjatywy będzie zdecydowane poparcie społeczne. We wrześniu br rozpoczynamy wraz z przedstawicielami lokalnego samorządu akcję promującą tę inicjatywę, a w dniu 27 września 2007 r. o godz. 17.oo w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie publiczną debatę z radnymi i mieszkańcami naszego miasta. Nie bądź obojętny dla wspólnego bezpieczeństwa!
Wpływ zabezpieczeń i monitoringu na bezpieczeństwo osób i mienia
Corocznie w Polsce dokonywanych jest około 350 000 włamań, 40000 rozbojów, z czego około 20 000 w miejscach publicznych.

Po co monitoring wizyjny?
W strefach objętych zasięgiem kamer następuje radykalne zmniejszenie (w niektórych przypadkach nawet do zera) napadów, wybryków chuligańskich, kradzieży, niszczenia mienia, wzrasta przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Dla przykładu w przestępczość w monitorowanym rejonie Radomia spadła o 50%. W przypadku innych miast wskaźnik ten sięga 25-75%. Warunkiem koniecznym dla zaistnienia tych zmian jest sprzężenie monitoringu ze działaniem służb interwencyjnych: Policji oraz Straży Miejskiej. Prawidłowa organizacja pozwala, tak jak w przypadku Radomia, na dotarcie patrolu do miejsca wskazanego przez operatora systemu wizyjnego w ciągu 2 minut.
Monitoring wizyjny pozwala na „odzyskanie” do celów handlowych, turystycznych czy kulturalnych centrów miast oraz dworców. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie monitoringu nie wpływa w sposób znaczący na obniżenie przestępczości w skali całego miasta, gdyż następuje zjawisko „spychania” zjawisk patologicznych w strefy nie podlegające monitorowaniu.Zalety instalacji monitoringu

Monitoring miejski nie jest tylko narzędziem służącym w rozstrzyganiu spraw związanych z wykroczeniami, przestępstwami karnymi, ale również może być pomocny w zabezpieczaniu imprez sportowych i kulturalnych, czy też jest pomocny do szybkiej oceny sytuacji na ulicach, skrzyżowaniach, co znacznie ułatwia kierowanie ruchem.

Jak wprowadzać monitoring wizyjny - przykład kielecki.

Przede wszystkim realizacja tego zadania musi odbywać się w ścisłej współpracy z Policją i Strażą Miejską. W przypadku Kielc na podstawie danych z ostatnich dwóch lat, przeprowadzono analizę miejsc zagrożeń – sporządzając odpowiednią mapę, stanowiącą podstawę do planu rozmieszczenia kamer. Uzgodniono, że stanowisko monitorowania powinno znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie stanowiska dowodzenia Policji, zapewniono odpowiednie środki łączności bezprzewodowej z wozami patrolowymi i przewodowej z komisariatami znajdującymi się w pobliżu planowanego rozmieszczenia kamer. Zadbano o zarezerwowanie odpowiedniego pomieszczenia oraz obsady ludzkiej. Centrum monitorowania może znajdować się również w siedzibie Straży Miejskiej, jednak trzeba pamiętać o uzgodnieniach związanych z łącznością i organizacją współpracy z Policją.
Istotne znaczenie ma przygotowanie organizacyjne Centrum monitorowania. W Radomiu ze względu na ograniczenia wynikające z limitowanego do 4 godzin czasu ciągłej pracy przy monitorze obsadę stanowią 2 osoby, co w połączeniu z koniecznością pracy ciągłej wymagało zatrudnienia 10 osób do obsługi stanowiska. Sprawą często nie zauważana jest fakt, iż system monitoringu wymaga zatrudnienia lub oddelegowania operatorów, co pochłania dodatkowe środki.

Jak organizować, jak finansować?

Z reguły inicjatywę podejmuje Samorząd, ale w niektórych przypadkach pierwsze kroki były podejmowane przez Policję i Straż Miejską.
Finansowanie najczęściej następuje z środków samorządowych, jednak jest możliwa partycypacja w kosztach ze strony policji (wiąże się to jednak z wcześniejszym przesunięciem odpowiednich środków z puli Wojewody). Możliwe jest również finansowanie ze składek sponsorów (tak zbudowano system monitoringu w Radomiu). Należy w tym celu założyć odpowiednią Fundację, tak aby na jej rachunek mogły wpływać środki od zainteresowanych. Zainteresowanymi w finansowaniu takich przedsięwzięć mogą być lokalne banki, właściciele firm handlowych, restauracji, firmy ubezpieczeniowe, mieszkańcy. Należy ustalić czytelne sposoby rozliczenia inwestycji.
Policja kielecka szacuje, że przy spadku przestępczości w rejonie monitorowania o 20 – 30% zwrot poniesionych kosztów nastąpi w ciągu jednego roku.
Trzeba pamiętać o wyznaczeniu Urzędu i osoby kierującej inwestycją (konieczne uzgodnienia z Zarządem Dróg, Telekomunikacją, prywatnymi właścicielami). Przykładowo instytucją nadzorująca wykonanie inwestycji w Gdańsku był Zarząd Dróg i Zieleni Miejskiej. Właścicielem systemu powinno być miasto, i to ono powinno zarezerwować środki na późniejszą modernizacje, konserwacje i naprawy sprzętu (konserwację należy przeprowadzić dwa razy w roku: przed zimą i na wiosnę). W umowie z wykonawca warto zwrócić uwagę na czas wykonania ewentualnych napraw.
Należy podkreślić dużą aprobatę społeczną dla takich inwestycji. W Radomiu, w plebiscycie lokalnego radia, budowa systemu monitoringu została uznana za najważniejsze wydarzenie w mieście.

źródło: http://www.dipol.com.pl

Informacja pochodzi z serwisu KPP Goleniów www.policja.goleniow.net


Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://goleniow.net.pl/news.php?extend.362 )


Czas generowania: 0.0205 sek., 0.0015 z tego dla zapytań.