WiadomośćLato z muzami 2013
(Kategoria: Wieści z Gminy Nowogard)
Dodane przez admin
środa 26 czerwca 2013 - 17:48:44


26.06.2013h-m.jpg
NDK.PL

Nagroda Laur Cisowy

Tegoroczną nagrodę LAUR CISOWY zgodził się przyjąć pan Jerzy Domaradzki.

Reżyser filmowy i scenarzysta, absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (1970) oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1974). Zadebiutował w 1975 filmem dokumentalnym „Tramwajem przez San Francisco". W następnych latach realizował dokumenty, m.in. „Andrzej Wajda", widowiska i seriale telewizyjne oraz filmy fabularne. Do najbardziej znanych jego pozycji należą: "Zdjęcia próbne", "Wielki bieg", "Łuk erosa" oraz ostatnio "Piąta pora roku". W latach 1994-96 był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 1989 przebywa w Australii, gdzie zrealizował, m.in. „Struck By Lightning" (1990) i „Historię Liliany" (1995).

W czasie Lata z Muzami na uroczystości otwarcia zostanie zaprezentowany najnowszy film tego twórcy – "Piąta pora roku", w którym w głównych rolach zagrali Ewa Wiśniewska i Marian Dziędziel.





GŁÓWNE SEKCJE

    The Best of... Polska

Polska kinematografia przyciąga do kin coraz więcej widzów. Szczególnym uznaniem i zainteresowaniem nie cieszą się dziś produkcje typowo komercyjne, ale przede wszystkim obrazy fascynująco opowiadające o naszej historii czy rzeczywistości.

W ramach tej sekcji zaprezentowane zostaną między innymi:

„Dziewczyna z szafy” (po projekcji filmu spotkanie z Wojciechem Mecwaldowskim)

„Jesteś Bogiem” (po projekcji filmu spotkanie z Leszkiem Dawidem)

W Nowogardzie odbędzie się także przedpremierowy pokaz „Sztuki znikania”, nowego filmu Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego, twórców nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”.

    Polska klasyka jak nowa

Projekt Kino RP od kilku lat przeprowadza żmudny proces cyfrowej rekonstrukcji polskiej klasyki filmowej. Do tej pory na nośnik cyfrowy udało się przenieść kilkadziesiąt rodzimych filmów, klasycznych pozycji, wielkich arcydzieł. W czasie Lata z Muzami pokazane zostaną pozycje komediowe, absolutnie niezapomniane i nieśmiertelne, których oglądanie po raz n-ty ciągle bawi publiczność. W jakości cyfrowej, wyglądające jak nowe, zaprezentujemy, następujące filmy: „Rejs”, „Miś”, „Seksmisja”.

 

    Hit... niejedno ma imię!

To wybór filmów zagranicznych. Obok produkcji komercyjnych, staramy się zaprezentować także pozycje intrygujące, ważne i ciekawe. Podpisane przez uznanych twórców, zdobywające uznanie na świecie. Znajdą się wśród nich: „Polowanie”, „Oszukane”, „Wielki Gatsby”.

 

    Fantastycznie odrażające i śmieszne

Najgorsze filmy świata stanowią intrygujący element wielu ciekawych festiwali filmowych na całym świecie. Tradycja pokazów filmów B-klasy po północy sięga lat 60-tych i przywędrowała do nas z USA. Na program takich nocnych "wypraw" składają się obrazy niezaliczane do klasyki kina, w ogóle znajdujące się na marginesie sztuki filmowej. To w pełni świadome bardzo złe, do szpiku kości nieudane i nieudolnie nakręcone filmidła, które w innych warunkach zniechęcały by widzów do ich obejrzenia.

Obecnie trwa selekcja filmów, które zobaczymy w czasie Lata z Muzami. Film te zaprezentowane zostaną w czasie festiwalu w dniach 12-14 lipca. Początki seansów 30 minut po północy.

Filmy w tej sekcji wybrał i osobiście je widzom przedstawi Patryk Tomiczek, miłośnik kina złego smaku, dyrektor artystyczny Festiwalu Cropp Kultowe/Festiwalu Filmów Kultowych z Katowic.

    Animacje, animacje...

Zbiór polskich filmów krótkometrażowych. Obok pozycji klasycznych, zaprezentowane zostaną także pozycje najnowsze. Dla widzów Lata z Muzami przygotowywane są dwa bloki filmów w tej sekcji, które będzie można obejrzeć w dniach 12 i 13 lipca. Jeden z bloków animacji poświęcony będzie teatrowi, drugi muzyce.

Wyboru filmów i ich prezentacją na Lecie z Muzami zajmie się Piotr Kardas, twórca festiwali Se-Ma-For Film Festival oraz O!PLA, wielki znawca i miłośnik polskiej animacji krótkometrażowej.

    Filmowe poranki dla dzieci

Każdego poranka o godzinie 12 będziemy chcieli zaprosić najmłodszych na filmową ucztę. Przygotowywany jest zestaw filmów popularnych i przede wszystkim udanych. A zadowolić dzieci nie jest przecież wcale łatwo. Pokazane zostaną między innymi: „Tedi i poszukiwacze Zaginionego Miasta”, „Krudowie”, „Tajemnica zielonego królestwa”.

 

    Czwartkowa sekcja: Nie zapomnisz do końca życia

W tym dniu, uznawanym za "filmowy wstęp" do festiwalu, planowane są pokazy filmów pod wieloma względami ważnych, o światowym rozgłosie, z licznymi nagrodami na swoim koncie. To pozycje, które mają szansę zdobyć rangę klasyki, ale nie są to na pewno tytuły, które uznać można za komercyjne przeboje. Każdy z nich to niezapomniane wrażenia i szansa na dyskusję po zakończonym seansie. A co najważniejsze nigdy nie były prezentowane w Nowogardzie.

Informacje Pochodzą ze strony NDK.PL







Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://goleniow.net.pl/news.php?extend.4421 )


Czas generowania: 0.0236 sek., 0.0020 z tego dla zapytań.