WiadomośćOpłata targowa praktyką monopolistyczną?
(Kategoria: Komentarz aktualny)
Dodane przez admin
sobota 17 stycznia 2015 - 09:53:31


Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, że opłata targowa to jedna z najstarszych danin publicznych w Polsce i jest w całości dochodem własnym gminy.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzona jest sprzedaż. Dokładniej - chodzi o miejsca, w których lokalizację wyznacza gmina, jak i każde inne miejsce, mimo że formalnie nie jest ono przez gminę oznaczone jako targowisko. W takim rozumieniu targowiskiem jest m.in. hala targowa, dom handlowy, plac, chodnik, pas przydrożny, byleby w tych miejscach prowadzono sprzedaż. Organy stanowiące gmin mogą uchwalić różne stawki opłaty targowej, kierując się przepisami Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz Ustawą o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym, a „praktyką monopolistyczną jest zachowanie gminy polegające na podjęciu przez radę gminy uchwały różnicującej wysokość opłaty targowej , niższej na targowiskach prowadzonych przez gminę i wyższej na innych targowiskach , eliminującej z rynku konkurentów gminy” ( wyrok sądu antymonopolowego z dnia 11 maja 1994 r. - sygn. Akt XVII Amr 64/93).
W 2011 r. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej stwierdziło nieważność uchwały
Nr X/124/11 Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim w sprawie zasad ustalania i poboru, oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty targowej, gdzie różnicowano wielkość opłaty targowej w zależności od strefy, w której dokonywana jest sprzedaż.



Analogiczną sytuację mamy w tej chwili w naszej gminie Goleniów. Zgodnie z uchwałą
Nr L/569/14 Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 29 października 2014 r. w sprawie opłaty targowej ustalono dwie stawki opłaty, uzależniając jej wielkość od miejsca sprzedaży (Targowiska Miejskie stawka 2,70 zł za zajmowany metr kw. dziennie, poza targowiskami 25 zł za ten sam zajmowany metr kw. dziennie.
Sądy wskazują wyraźnie, iż opłata targowa winna być uzależniona od położenia targowiska, rodzaju sprzedawanych towarów, sposobu sprzedaży, powierzchni sprzedaży, ładowności i typu pojazdu itp. oraz nie może ona prowadzić do likwidacji działalności gospodarczej. Do czego już doprowadzili nasi beztroscy radni możemy zobaczyć własnym, gołym okiem.
Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na tablicę ogłoszeń przy „Zielonym Rynku”? Wnikliwy obserwator zauważy, iż wywieszona Uchwała nie jest tą, którą Zarządca winien udostępnić. Wywieszono Uchwałę RM w Goleniowie w sprawie ustalania zasad i trybu korzystania z targowisk miejskich położonych w Goleniowie, a powinny być udostępnione:
1. uchwała Rady Miejskiej w Goleniowie ustalającej wysokość dziennej stawki opłaty targowej; (http://bip.goleniow.pl/strony/8824.dhtml )
2. uchwała Rady Miejskiej w Goleniowie ustalającej wysokość opłaty rezerwacyjnej;(Czy ona istnieje? Ja jej nie znalazłam na gminnej stronie).



Nadesłane przez Margo

331_1421449041_Opłat.jpg



Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://goleniow.net.pl/news.php?extend.5210 )


Czas generowania: 0.0126 sek., 0.0012 z tego dla zapytań.