WiadomośćUpupa epops
(Kategoria: Ciekawostki)
Dodane przez Margo
czwartek 07 maja 2015 - 12:11:16


Od wczorajszego dnia obserwuję dudka, który przylatuje na moją działkę, aby się pożywić. Nie wyśledziłam jeszcze gdzie gniazduje, ale na dzień dzisiejszy wystarczy mi, że mnie odwiedza. Jest to gatunek chroniony, wymieniony w Dyrektywie ptasiej, zagrożony utratą siedlisk w wyniku usuwania dziuplastych drzew, zarastania pastwisk i łąk po zaprzestaniu wypasu oraz niszczenia owadów środkami chemicznymi. Jeden z oryginalniejszych naszych ptaków. Wyróżnia się gliniastopomarańczowym ubarwieniem z czarno-biało pręgowanym grzbietem i skrzydłami oraz czarnym ogonem z białą przepaską. Pstre ubarwienie jest szczególnie rzucające się w oczy u ptaka w locie, gdy wygląda jak ogromny motyl. Na głowie ma długi ruchliwy czub z czarno zakończonych piór, który rozpościera wachlarzowato w chwilach zaniepokojenia. Odzywa się donośnym, niskim "upupup". Długi dziób służy do wyszukiwania zdobyczy w ziemi. Młode dudki w gnieździe by przegonić intruza posługują się niezwykłą bronią w postaci cuchnącej cieczy wystrzykiwanej w kierunku wroga. Z tego powodu gniazda dudka czasem nieprzyjemnie pachną.



W okresie godowym samiec wydaje głuchą pieśń tokową, daleko słyszane niskie "up-up-up". Od tego dźwięku wzięła się naukowa, łacińska, nazwa ptaka.
Dudek jest dziuplakiem. Na swoje dziuple wybiera stare zmurszałe drzewa. Gdy takich nie znajdzie, wybiera otwory w murach, sterty kamieni, sągi drewna, skrzynki lęgowe. Podczas zalotów ptaki nawołują się, samiec pokazuje samicy potencjalne miejsce na gniazdo, karmi ją smakołykami w postaci tłustych larw i pędraków.  W połowie maja samica składa 4-7 jaj, których wysiadywanie trwa 15-18 dni. Wysiaduje głównie samica a samiec w tym czasie dokarmia ją. Po wykluciu samica nie opuszcza dziupli a samiec donosi pokarm i podaje samicy w otworze dziupli, a ta karmi młode.Właśnie w okresie karmienia młodych dudka najłatwiej jest zlokalizować w terenie, gdyż po znalezieniu pokarmu leci on prosto do gniazda. Gdy piskleta podrosną karmią je oboje rodzice.
 Młode opuszczają dziuplę po około 22-25 dniach. Pozostają z rodzcami około miesiąca, samodzielnie zdobywają pokarm po 6 dniach. W sprzyjających latach dudek może wyprowadzić dwa lęgi.
Jednym słowem - w okolicy Goleniowa mozna spotkać i usłyszeć dudka.




Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://goleniow.net.pl/news.php?extend.5621 )


Czas generowania: 0.0136 sek., 0.0016 z tego dla zapytań.