Wiadomość Delta Odry, a w tym nasza Stepnica ósmym obszarem Rewilding Europe
(Kategoria: Wieści z Gminy Stepnica)
Dodane przez admin
środa 24 czerwca 2015 - 14:23:11


mapa_www1-m.jpgnowa-stepnica.x25.pl Region „Delta Odry”, usytuowany po obu stronach polsko-niemieckiej granicy, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, po trzech latach intensywnych przygotowań przez różne organizacje i partnerów, dziś oficjalnie stał się częścią inicjatywy Rewilding Europe.

Pakuj  lornetkę i ruszaj na safari wokół Zalewu Szczecińskiego zobaczyć „Wielką siódemkę” „Delty Odry” ! Bielik, bóbr europejski, żubr, łoś, wilk, jesiotr atlantycki, to najbardziej charyzmatyczne z bardzo dużej liczby gatunków ssaków, ptaków i ryb dziko-żyjących w tych ogromnie zróżnicowanym obszarze. Naturalnie  płynące rzeki, wrzosowiska, delty, bagna, rozległe trzcinowiska, lasy łęgowe, dzikie łąki, torfowiska, wydmy, piaszczyste plaże i otwarte morze tworzą niesamowitą różnorodność krajobrazu Delty Odry rozciągającej się wokół Zalewu Szczecińskiego.

„Delta Odry” to wyjątkowy region z bogatą mozaiką dużych, dzikich ekosystemów na lądzie,  morzu i w systemach słodkowodnych. To obecnie jeden z najbardziej fascynujących dzikich obszarów północno-centralnej Europy, gdzie natura rządzi się własnymi prawami, a dzika przyroda  powraca.

“Niedaleko Berlina i blisko Szczecina, oraz w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości wypoczynkowych na wybrzeżu  Bałtyku, atrakcyjny dla turystów dziki krajobraz oferuje alternatywne, nowe źródła dochodu dla lokalnej społeczności “ – mówi Iwona Krępic, Prezes Zarządu Stepnickiej Organizacji Turystycznej (SOT) i lider polskiego zespołu „ Rewilding Delta Odry”.



mapa_www1.jpg

„Strategicznie położona na skrzyżowaniu jednego z najważniejszych szlaków migracyjnych ptaków i dzikich zwierząt w Europie Delta Odry, posiada olbrzymi potencjał przyrodniczy.  Ludzie zdają sobie sprawę i coraz lepiej rozumieją, że dzika przyroda jest kluczowym zasobem tego regionu, wartym  ochrony. Zrównoważona turystyka przyrodnicza stwarza regionalną wartość ze względu, zarówno na położenie niedaleko wybrzeża, jak i możliwość stworzenia oferty pozasezonowej np. podczas zimy “ –  podkreśla Ulrich Stöcker, dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody Deutsche Umwelthilfe e.V. (DUH) i lider zespołu Rewilding Delta Odry po stronie niemieckiej.

„Nowe przedsięwzięcia  turystyczne oparte na możliwości obserwacji dzikich zwierząt, biura podróży, pakiety dla entuzjastów dzikiej przyrody, innowacyjne podejście do zrównoważonego myślistwa i rybołówstwa to alternatywna możliwość  wymiernych korzyści dla lokalnej społeczności na bazie bogactwa Natury. Powstanie sieci lokalnych przewodników przyrodniczych, ofert możliwości obserwacji dzikich zwierząt z czatowni, domków dla gości, produktów powiązanych i możliwości rozwoju nowych przedsiębiorstw działających w zrównoważony sposób korzystnie wpłynie na rozwój ekonomiczny całego regionu.” – mówi Martin Schröter, koordynator regionalnej sieci korporacyjnej Transnationales Netzwerk Odermündung e.V. (HOP)  „Naszym celem jest promowanie i rozwój przedsięwzięć powiązanych  z wartościami, jakie niesie ze sobą dzika przyroda poprzez wzrost liczby przedsiębiorstw z ofertą na każdy miesiąc roku opartą na obserwacji dzikich zwierząt.   Safari, piesze wycieczki z doświadczonymi przewodnikami, łodzie solarne, kanu, kajaki pobudzą regionalną gospodarkę z korzyścią dla ludzi” – dodaje.

SOT, HOP i DUH wraz z lokalnymi i regionalnymi partnerami są przekonani, że Delta Odry może stać się jednym z głównych ośrodków turystyki przyrodniczej dla gości z Europy a nawet świata. „Chcemy, aby Delta Odry stała się miejscem docelowym podróży o  dobrze rozpoznawalnej europejskiej  marce “ podkreśla Martin Schröter. „Olbrzymia różnorodność gatunków i niepowtarzalny krajobraz stanowią ogromny potencjał, podstawę dla korzyści ekonomicznych, które poprzez rozwój i uruchamianie nowych modeli, mogą poszerzyć wsparcie lokalnej gospodarki”.

Na bazie tych możliwości, trzy organizacje (SOT, HOP i DUH) w ścisłej współpracy z właścicielami gruntów i przedsiębiorcami planują rozpocząć pilotażowe inicjatywy rewilding przynoszące korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Inicjatywa Rewilding Delta Odry jest wspierana przez różnych partnerów, lokalne władze, właścicieli gruntów, lokalnych mieszkańców, przedsiębiorców z branży turystycznej, czy myśliwych. Właściciele gruntów znajdą nowe możliwości dochodów, a przedsiębiorcy z branży turystycznej będą przyjmować gości przyjeżdżających w region, aby obserwować dzikie zwierzęta.

Cele naszej pracy

Łącząca korzyści ludzi i natury inicjatywa Rewilding daję szanse na wzmocnienie efektu naturalnego piękna charyzmatycznych  gatunków rodzimych dzikich zwierząt zwanych  „Wielką Siódemką Delty Odry “- mówi Frans Schepers, dyrektor zarządzający Rewilding Europe. “Goście z wielu innych krajów zapragną zobaczyć ikonę naszego dziedzictwa przyrodniczego -bielika w Delcie Odry, w największym skupisku tego gatunku w Europie. W bliskim sąsiedztwie Zalewu Szczecińskiego żyją wolne stada żubrów liczące około 160 osobników, o czym niewiele osób ma pojęcie. Inną szczególną atrakcją tego regionu jest możliwość oglądania łososi, troci i jesiotrów, które powróciły na swoje dawne tarliska.”

Główny obszarem pracy zespołu jest wspieranie lokalnych przedsiębiorców i ich wysiłków przy tworzeniu nowych przedsięwzięć biznesowych w oparciu o dzikie zwierzęta i przyrodę, obejmujących przewodników, czatownie do obserwacji dzikich zwierząt, zrównoważony transport i edukację ekologiczną.

“Tu drzemie olbrzymi potencjał, który po prostu powinien zostać wykorzystany.  Zimą, kiedy pustoszeją  plaże, goście mogą tropić wilki, oglądać małe grupy łosi ogryzające wierzby na  polach pokrytych śniegiem, czy też zobaczyć, bieliki, które gromadzą się, aby upolować kaczki na niezamarzniętych wodach Zalewu ” –  dodaje Frans Schepers.

Historia rewilding w regionie Delty Odry

Wysiłki rewilding będą bazować na doświadczeniach i osiągnięciach różnych organizacji lokalnych,  NGO, agencji rządowych i urzędów związanych z ochroną przyrody, które w przeszłości ustanowiły Woliński Park Narodowy, rezerwaty: Olszanka, Czarnocin, Uroczysko Święta i Świdwie w Polsce, jak i obszary Ueckermünder Heide i Peenetal w Niemczech. Na przykład, przywrócenie do stanu pierwotnego mokradeł rzeki Piany pozwoliło na ponowne odkrycie pięknego krajobrazu, znanego jako “Amazonka Północy”. Miało to także olbrzymi wpływ na powrót i rozwój  populacji różnych gatunków dzikich zwierząt. M.in. bielika, wydry, bobra, łososia, troci i wielu innych gatunków, które mogą być teraz obserwowane w  regionie. W rezultacie, rzeka Piana stałą się popularnym w Europie ośrodkiem turystyki przyrodniczej, co znacząco wpływa na rozwój  regionalnej gospodarki.

Z powołaniem  „Delty Odry” jako ósmym obszarem,  inicjatywa Rewilding Europa przybliżyła się do osiągnięcia swojego celu, utworzenia 10 wspaniałych obszarów rewilding  w Europie do 2022 roku.

Więcej informacji o nowym obszarze rewilding na stronie: -LINK-

Dołącz do Rewilding Delta Odry na Facebook’u: -LINK-

19 czerwca 2015 r., podczas ceremonii nadania obszarowi Delta Odry miana obszaru Rewilding Europe w Zalesiu, został podpisany list intencyjny. Cztery organizacje rozpoczęły współpracę nad rozwojem gospodarki regionu w oparciu o przyrodę i uczynieniem Delty Odry bardziej dziką. Na jednym ze zdjęć od lewej strony: Frans Schepers (Rewilding Europe), Iwona Krępic (Stepnicka Organizacja Turystyczna), Sascha Mueller-Kraenner (Deutsche Umwelthilfe e.V.) and Martin Schroeter (HOP Transnationales Netzwerk Odermündung e.V.) podczas zakończonej sukcesem ceremonii i podpisania listu.

Wśród prelegentów wyrażających wsparcie dla tej inicjatywy byli m.in.: wice burmistrz Goleniowa Tomasz Banach i  wice starosta powiatu Vorpommern-Greifswald Dennis Gutgesell.


Informacja ze strony -LINK-






Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://goleniow.net.pl/news.php?extend.5717 )


Czas generowania: 0.0116 sek., 0.0016 z tego dla zapytań.