WiadomośćCzy za późno?
(Kategoria: Wieści z Gminy Goleniów)
Dodane przez Margo
niedziela 16 października 2016 - 21:41:41


Nie wszyscy może wiedzą, ale nasz "sławny": za wąski (4 m) wiadukt na przedłużeniu ul. Wolińskiej z wiecznie psującymi się światłami zostanie rozebrany. W to miejsce wybudowany zostanie nowy z dwoma pasami ruchu o szerokości 3 m każdy, opaskami bezpieczeństwa oraz chodnikami technicznymi. W ten sposób wiadukt ma uzyskać parametry zapewniające swobodny ruch kierunkowy na obiekcie. Kiedy budowano obwodnicę Miękowa GDDKiA pisała: "Istniejące skrzyżowanie z ulicą Wolińską zostanie zlikwidowane, a droga z Goleniowa do Miękowa zostanie przełożona obok nowej trasy". Słownik Języka Polskiego PWN tłumaczy znaczenie słowa przełożyć następująco: przełożyć - położyć coś na inne miejsce; przesuwając, przenosząc górą, umieścić coś po drugiej stronie czegoś. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy spodziewali się budowy drogi o szerokości co najmniej 6- ciu metrów. Po oddaniu do użytku drogi łączącej Miękowo z Goleniowem okazało się jednak, że przekładając drogę wykonawca na prawie całej długości zgubił? tylko 30 cm na szerokości.



Przez brak tych 30 cm raczej nie doczekamy się wyznaczenia linii wydzielającej pasy ruchu. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków drogowych poziomych i warunkach ich umieszczania mówi wyraźnie: Na drogach krajowych i wojewódzkich o szerokościach jezdni mniejszych niż 6 m organ zarządzający ruchem może zdecydować o wprowadzeniu oprócz linii krawędziowych linii segregacyjnych (wydzielić pasy ruchu) na jezdni o szerokości od 5,8 m do 6,0 m. Na drogach powiatowych i gminnych zaleca się stosować zasadę oznakowania poziomego jak dla dróg krajowych i wojewódzkich. Zakres oznakowania może być ograniczony przez organ zarządzający ruchem do miejsc niebezpiecznych.

Nie dziwi więc fakt podjęcia przez mieszkańców północnej części gminy Goleniów próby zadbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak do tej pory obdarowano nas dwoma bublami drogowymi, które zaprojektowane zostały (tak wnioskuję) bez patrzenia w przyszłość oraz bez konsultacji z mieszkańcami. Ta krótkowzroczność może wynikać z faktu braku ścisłej współpracy w fazie projektowej na styku Gmina-Powiat-GDDKiA-mieszkańcy(użytkownicy) .
Gmina, jako zarządca ul. Wolińskiej, nie ma dziś w planach budowy ścieżki rowerowej, Powiat - jako zarządca drogi od granicy miasta do wiaduktu i od wiaduktu w stronę Miękowa - o budowie ścieżki nawet nie myśli (za niski budżet), GDDKiA jako zarządca wiaduktu nie rozpatruje nawet takiej opcji.
Patrząc jednak na projekt budowy Mostu Łazienkowskiego lub umiejscowienie kładki rowerowej na istniejącym Moście Poniatowskiego, nie wspominając o autostradach rowerowych dochodzę do wniosku, że są możliwości zabezpieczenia budowy,przez mający powstać wiadukt WD-2, ciągu pieszo-rowerowego.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie - może należy zamknąć ruch kołowy na drodze Miękowo - Goleniów? Za wąska droga stanie się bezpieczna dla pieszych i rowerzystów, a i wiaduktu nie trzeba będzie przebudowywać. Problem w tym wypadku będzie miało np. Nadleśnictwo z dojazdem do lasu ale przecież to nie żaden węzeł gordyjski, da się go rozwiązać bez używania miecza.

W spotkaniu dotyczącym  budowy ciągu pieszo-rowerowego na wiadukcie WD2 Miękowo-Goleniów, które odbyło się 11-10-2016 r. w Białuniu uczestniczyli: Tomasz Stanisławski (Wicestarosta Powiatu Goleniowskiego), Bogusław Zaborowski (Dyrektor Wydziału Dróg Powiatowych), Mariola Kupriańczyk (przedstawiciel Burmistrza Gminy Goleniów; inspektor ds. drogownictwa w UGiM w Goleniowie), Julita Borkowska (Kierownik Projektu, GDDKiA Szczecin), Mateusz Grzeszczuk (specjalista ds. komunikacji społecznej, GDDKiA Szczecin), Kazimierz Brzeski (Zastępca Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, GDDKiA Szczecin), Andrzej Iżbicki (Inżynier Kontraktu, GDDKiA Szczecin), Mirosław Skrzecz (Inżynier Rezydent Odcinek Pierwszy, GDDKiA Szczecin), Maciej Kańkowski (Kierownik budowy, Budimex Sp. z o.o.), Beata Baryluk -Starczewska (Radna Powiatu Goleniowskiego), Teresa Chodyko (Radna Powiatu Goleniowskiego), Paweł Gulbinowicz (Radny Powiatu Goleniowskiego), Krzysztof Zajko (Radny Rady Miejskiej w Goleniowie), Kazimierz Dowbeńko (Sołtys Miękowa), Jacek Ruciński (Sołtys Wierzchosławia), Radosław Mikulski (Sołtys Białunia), radna RM Dorota Chodyko (prowadząca spotkanie) oraz mieszkańcy Białunia, Miękowa, Niewiadowa i Wierzchosławia.

Odpowiedź GDDKiA z marca 2016 r.

odp._gddia_wiadukt_i_cieka.png

M.Kurkowska



Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://goleniow.net.pl/news.php?extend.6356 )


Czas generowania: 0.0424 sek., 0.0033 z tego dla zapytań.