Wiadomość72 rocznica zdobycia Goleniowa
(Kategoria: Wieści z Gminy Goleniów)
Dodane przez Andrzej
wtorek 07 marca 2017 - 12:29:34


Dziś mija 72 lata, od czasu kiedy to Armia Czerwona, po trzydniowych, krwawych walkach zdobyła miasto Gollnow.
Walki w bezpośrednim sąsiedztwie miasta rozpoczęły się w nocy z 5 na 6 marca. 7 marca około godz. 14.00 do miasta wdarły się pierwsze jednostki radzieckie. Do godz. 19-20.00 opanowały prawą część Gollnow. O godz. 24.00, w stronę Klinisk, Pucic i Świętej zaczęły wycofywać się oddziały niemieckie z dzielnicy Wyk. Groziło im całkowite okrążenie. O godz. 3-4.00, 8 marca również dzielnica Wyk wolna była od Niemców.

Cena jaką obie strony zapłaciły w Gollnow była bardzo wysoka. Poległo co najmniej 60 czerwonoarmistów. Straty niemieckie na pewno nie były mniejsze. O Gollnow walczyli również Polacy wcieleni w szeregi Armii Czerwonej.


zdobyciegoleniowa.jpg

    Mapa z przebiegu walk w Goleniowie, marzec 1945 r



gollnow_brckenstrae_03_1945_sd.kfz.7_goleniw_most_na_inie.jpg
Uciekający Wermacht w Goleniowie Most na ulicy Mostowej  - Szczecińskiej - Gollnow Brückenstraße pojazd Sd.Kfz.7 w tle płonące budynki na dzisiejszej ul. Barnima


Centrum miasta zostało w poważnym stopniu zniszczone. Spowodowały to walki w mieście, ostrzał artylerii radzieckiej i niemieckiej oraz celowe podpalenia przez żołnierzy obu stron.

W okresie walk w Gollnow przebywało niewiele ludności. Została ona dwa dni wcześniej ewakuowana w głąb Niemiec lub zbiegła do okolicznych lasów. Dla Niemców okres ten był niewątpliwie koszmarem. Dla około 250 robotników przymusowych i około 700 pracujących w okolicach Gollnow, był to dzień na który długo czekali - dzień wyzwolenia.

Niewielu wiedziało, że będzie to miasto polskie. Dopiero złożenie przysięgi (pisemnej):

"Pomny dobra Rzeczpospolitej Polskiej, ślubuję, że na powierzonym mi stanowisku urzędowym przyczyniać się będę w mym zakresie działania ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi demokratycznego Państwa Polskiego, któremu wiernie służyć będę. Ślubuję stać na straży konstytucji z dnia 17 marca 1921 roku oraz praw stanowionych przez Krajową Radę Narodową, jako Naczelną Władzę Ustawodawczą Odrodzonego Państwa Polskiego. Ślubuję obowiązki urzędu mego spełniać gorliwie i sumiennie, polecenia mych przełożonych wykonywać dokładnie, tajemnicy urzędowej przestrzegać, a w postępowaniu swoim kierować się zasadami honoru, uczciwości i równości społecznej."- przez pierwszego polskiego burmistrza Leszka Szumnego, w dniu 16 maja w sali posiedzeń ratusza w Nowogardzie przed pełnomocnikiem rządu RP na obwód Nowogard Stanisławem Kubikiem, stało się aktem erekcyjnym polskiego Goleniowa.

Szumny przysięgę składał w momencie, w którym w Gollnow przebywało 14 Polaków, nie licząc szabrowników i 6500 Niemców. Po tej przysiędze radziecki komendant miasta wstrzymał dalszy napływ Niemców, tłumacząc, że w mieście nie ma już wolnych mieszkań. Zaczął w ten sposób tworzyć warunki do napływu ludności polskiej.



 
Wiadomość pochodzi ze strony Miasta Goleniów z własnym uzupełnieniem







Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://goleniow.net.pl/news.php?extend.6571 )


Czas generowania: 0.0132 sek., 0.0013 z tego dla zapytań.