WiadomośćPoseł interweniuje w sprawie braku wody
(Kategoria: Różne)
Dodane przez admin
wtorek 08 maja 2018 - 23:51:46


08.05.2018a.jpg Szczecin, 8 maja 2018 r.

Interwencja Poselska
w sprawie braku dostępu do wody we wsi Żółwia Błoć


Sz. P.
Robert Krupowicz
Burmistrz Gminy Goleniów

Sz. P.
Łukasz Mituła
Przewodniczący Rady Miejskiej
w Goleniowie

Plac Lotników 1, 72-100 Goleniów


Szanowni Panowie,
Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora zwracam się do Panów ze sprawą, która wywołuje zaniepokojenie mieszkańców.
Jest to kwestia braku dostępu do wody we wsi Żółwia Błoć, a także skutków doprowadzenia kilka lat temu wodociągu do tej miejscowości.

Sytuacja jest zapewne Panom znana, ponieważ grupa mieszkańców (11 rodzin, 24 osoby) występowała już do Panów pisemnie oraz ustnie z tym problemem.
Pokrótce chciałbym przypomnieć, że według mieszkańców sytuacja wygląda tak:
„My, mieszkańcy domów, które zostały pozbawione możliwości podłączenia się do wodociągu  czujemy się oszukani.  
Już za poprzedniego Burmistrza Gmina Goleniów zwróciła się do wszystkich mieszkańców Żółwiej Błoci z zapytaniem, czy wyrażają chęć podłączenia ich domów do wodociągu, który będzie budowany.

Chętni musieli z dowodem osobistym zgłosić się do Urzędu Gminy i pisemnie zadeklarować swoją wolę. Wszyscy z tych mieszkańców, których teraz nie uwzględniono, zadeklarowaliśmy wówczas taką chęć i cierpliwie czekali.
Kiedy wreszcie podłączano wodę, okazało się, że nas, 11 rodzin mieszkańców Żółwiej Błoci, w tej operacji całkowicie pominięto.
Poczuliśmy się tym bardzo oburzeni, ale dopóki była woda w studniach, dopóty nie walczyliśmy o podłączenie do wodociągu.Mniej więcej trzy lata temu w niektórych domach zaczęło brakować wody.  Z pomocą Pań radnych z Miękowa i Żółwiej Błoci, zwróciliśmy się z prośbą, aby Pan Burmistrz i Rada dostrzegli ten bardzo poważny problem i zlecili dokończenie wodociągu w Żółwiej Błoci o  domy, które nie zostały do niego podłączone. Niestety nic to  nie dało.  Latem 2016 roku już w kilku domach brakowało wody, zaczęły wysychać studnie. Poziom wód tak się obniżył, że nie tylko w studniach tzw. poniemieckich zabrakło wody, ale także w nowo wierconych. Sprawa zaczęła być bardzo poważna.



Niestety wizyty u p. Burmistrza, poskutkowały tylko odesłaniem nas do dyrektora Wodociągów, który nie dość, że w tej sprawie nie jest osobą decyzyjną, to jeszcze poinformował nas, że nie opłaca się robić podłączenia dla 11 rodzin [sic!].”
W związku z tym pragnę podkreślić dwa zasadnicze wątki.
I.
Zgodnie z art. 3 ust. 1. ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu     w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, „Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy.”
Jest to jedno z podstawowych zadań gminy. Truizmem jest stwierdzenie, że bez wody ludzie i zwierzęta nie mogą żyć. W związku z tym to zadanie musi mieć wysoki priorytet.
Formalnie główną rolę w realizacji tych obowiązków pełnią trzy dokumenty:
1) zgodnie z art. 3 ust. 3 ww. ustawy, „3. Gmina ustala kierunki rozwoju sieci  w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.”
2) zgodnie z art. 21 ust. 1 tej ustawy, „Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne opracowuje wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych  i urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu.”
Można odnieść wrażenie, że władze gminy Goleniów uznały sprawę wodociągu  w Żółwiej Błoci za zakończoną, tak jakby wszyscy mieszkańcy tej wsi już mieli doprowadzoną wodę.
Takie rozumowanie sugeruje zwłaszcza lektura „Planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych Miasta i Gminy Goleniów na lata 2015 – 2020” (Załącznik do uchwały Nr VIII/48/15 Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 29 kwietnia 2015 r, zmieniony Uchwałą Nr XI/88/15 Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 09 września 2015 r. oraz Uchwałą Nr XXV/284/16 Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 26 października 2016 r.)”
W planie tym jest przewidziana „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w m. Żółwia Błoć” (wydatki na kwotę 3 441 567 zł od 2015 do 2017 r.) i „Budowa sieci wodociągowej    w m. Kolonia Żołwia Błoć” (45 000 zł w 2018 i 2019 r.).
Nie są to zatem inwestycje rozwiązujące problem wspomnianych 11 rodzin.
Zasadna byłoby zatem zmiana tej uchwały w celu uzupełnienia jej o doprowadzenie wodociągu do wszystkich mieszkańców Żółwiej Błoci.
II.
Ponieważ studnie wysychają (zarówno poniemieckie, jak i nowo budowane) jest kwestia odpowiedzialności gminy za tę sytuację.
Sytuacja przedstawia się bowiem tak: dotychczas zrealizowana budowa wodociągu    w Żółwiej Błoci nie dość, że nie poprawiła sytuacji tych 11 rodzin, to jeszcze ją pogorszyła.
Ci ludzie wcześniej mieli wodę (ze studni) a teraz jej nie mają.
W związku z powyższym gmina wyrządziła tym ludziom szkody w sensie cywilnoprawnym.
Mam nadzieję, że  Panowie zdają sobie sprawę, iż wspomniane 11 rodzin ma zasadne roszczenia do gminy o naprawienie tych szkód – na podstawie art. 417 § 1 kodeksu cywilnego:
 „Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.”
Proszę zatem władze gminy Goleniów o podjęcie odpowiednich działań, które zapewnią, aby mieszkańcy Żółwiej Błoci mieli dostęp do wody.



Z poważaniem,
Piotr Misiło







Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://goleniow.net.pl/news.php?extend.7441 )


Czas generowania: 0.0184 sek., 0.0017 z tego dla zapytań.