WiadomośćObsadzanie Okręgowych Komisji Wyborczych
(Kategoria: Wieści z Gminy Goleniów)
Dodane przez admin
środa 10 października 2018 - 16:22:52


logo-kbw.png
 

Terytorialne komisje wyborcze oraz obwodowe komisje wyborcze tworzą osoby z biernym prawem wyborczym do Sejmu, które zostaną wskazane przez komitety wyborcze, z których list na danym terenie startują kandydaci na radnych oraz wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

W skład gminnej komisji wyborczej wchodzi 9 osób. Na pierwszym posiedzeniu komisja wybiera ze swojego składu przewodniczącego i jego zastępcę. Komisarz wyborczy wskazuje przewodniczącego w wojewódzkiej i powiatowej komisji wyborczej oraz komisji wyborczej w mieście na prawach powiatu. Z tego wynika, że przewodniczący i wiceprzewodniczący powinni być wybrani w drodze głosowania.

Pierwszy skład gminnej komisji wyborczej:


1. Paweł Bartoszewski - Przewodniczący Komisji,

2. Elżbieta Gościńska - Zastępca Przewodniczącego Komisji,

3. Paweł Chrzanowski - Członek Komisji,

4. Dorota Dec - Członek Komisji,

5. Agata Hankus - Członek Komisji,

6. Ewa Kamińska - Członek Komisji,

7. Grzegorz Lipiński - Członek Komisji,

8. Elżbieta Mielniczuk - Członek Komisji,

9. Piotr Strzeboński - Członek Komisji.

Do zadań terytorialnej komisji wyborczej należy:
- rejestrowanie kandydatów na radnych,
- zarządzanie druku obwieszczeń wyborczych i podanie ich do publicznej wiadomości w trybie określonym w kodeksie,
- rozpatrywanie skarg na działalność obwodowych komisji wyborczych,
- ustalenie wyników głosowania i wyników wyborów do rady i ogłoszenie ich w trybie określonym w kodeksie,
- przesłanie wyników głosowania i wyników wyborów komisarzowi wyborczemu,
- wykonywanie innych czynności określonych w kodeksie lub zleconych przez komisarza wyborczego.

U W A G A! Do zadań gminnej komisji wyborczej należy także rejestrowanie kandydatów na wójta (burmistrza) oraz ustalenie wyników głosowania i wyników wyborów wójta oraz ogłoszenie ich w trybie określonym w kodeksie.



W skład każdej obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie i obwodowej komisji wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie powołuje się 9 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby:

- w liczbie nie mniejszej niż 6 – po jednej osobie zgłoszonej przez każdego z pełnomocników wyborczych reprezentujących komitety wyborcze utworzone przez partie polityczne bądź koalicje partii politycznych,
- po jednej osobie zgłoszonej przez każdego z pełnomocników wyborczych reprezentujących pozostałe komitety wyborcze.

Gdyby liczba członków komisji powołanych w przedstawiony powyżej sposób miała być większa niż 9, kandydatów do składu komisji, w liczbie stanowiącej różnicę między liczbą 9 a liczbą członków powoływanych, wyłania się w drodze publicznego losowania spośród osób zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych innych niż te, które reprezentują komitety wyborcze utworzone przez partie polityczne bądź koalicje partii politycznych.

Z powyższego zapisu wynika, że kandydaci do obwodowych komisji wyborczych zgłoszeni przez partie polityczne lub koalicje partii politycznych są na uprzywilejowanych pozycjach.

W przypadku naszej Gminy partie polityczne SLD i PiS pomimo zgłoszenia wymaganej liczby kandydatów nie mają obsadzonych wszystkich komisji. Problem ten nie dotyczy PSL-u oraz koalicji PO, Nowoczesna.
Jest jeszcze jeden ciekawy szczegół. Na 36 powołanych komisji losowanie odbyło się w pięciu z nich (nie licząc komisji w zakładach zamkniętych, których liczba wynosi sześć, z tymże losowanie przeprowadzono w czterech).
Dla pełnej informacji - w Gminie Goleniów powołanych zostało 21 komisji ds. przeprowadzenia głosowania i 21 komisji ds. liczenia głosów.

W wytycznych PKW zwrócono uwagę, że można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej. Wskazano też, że członkiem komisji nie może być kandydat w wyborach, pełnomocnik wyborczy, pełnomocnik finansowy, mąż zaufania lub obserwator społeczny. Jak podkreślono, członkiem komisji nie może być również osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach: małżonkiem, ojcem, matką, dziadkiem, babcią (tzw. wstępnym), synem, córką, wnukiem, wnuczką (tzw. zstępnym), rodzeństwem, małżonkiem zstępnego lub przysposobionego albo osobą pozostającą z kandydatem w stosunku przysposobienia.

Pomimo tych wytycznych w komisjach wyborczych zasiadają członkowie rodzin kandydatów do Rady Powiatu.


Obecny skład gminnej komisji wyborczej:
1. Paweł Bartoszewski,
2. Elżbieta Gościńska,
3. Agata Maria Hankus,
4. Ewa Bogumiła Kamińska,
5. Anna Urszula Kowalska,
6. Grzegorz Lipiński.

(red.)



Z ostatniej chwili!
Komisarz Wyborczy uzupełnił skład gminnej komisji wyborczej wskazując trzy osoby.







Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://goleniow.net.pl/news.php?extend.7739 )


Czas generowania: 0.0142 sek., 0.0014 z tego dla zapytań.