WiadomośćPowstaje muzeum dziejów Ziemi Goleniowskiej
(Kategoria: Wieści z Gminy Goleniów)
Dodane przez admin
wtorek 29 stycznia 2008 - 00:28:04

GŁOS SZCZECIŃSKI Jak kiedyś robiono papier czerpany, barwiono tkaniny i tworzono witraże - tego wszystkiego będzie można się nauczyć w Goleniowie.
- Muzeum tworzymy z myślą o młodzieży - tłumaczy Ewa Aberbuch, muzealnik z Goleniowa. - Planujemy też inne zajęcia, m.in. z robienia naczyń glinianych na kole i wypiekanych w piecu. To mogą być bardzo wartościowe lekcje historii.

Sale ekspozycyjne

Obok pracowni znajdować się ma sala z eksponatami znalezionymi podczas prac archeologicznych w mieście i poza nim, szczególnie naczyń i średniowiecznej ceramiki.Na piętrze będą główne sale ekspozycyjne. Pierwsza przedstawiać ma Goleniów średniowieczny od lokacji miasta w 1268 roku przez cały okres hanzeatycki aż po wiek XIX. W sali tej znajdować się będzie fragment ściany szachulcowej, czyli muru pruskiego, tak charakterystycznego dla architektury Pomorza. Kolejna sala przypominać ma salonik mieszczański z początku XX wieku z meblami z tamtej epoki.


Żółty domek



Ośrodek dokumentacji dziejów Ziemi Goleniowskiej przy ulicy Pocztowej w Goleniowie, otwarty zostanie 11 listopada.

- Cały czas trwają prace modernizacyjne w tak zwanym żółtym domku, gdzie tworzony jest ośrodek - mówi Ewa Aberbuch. - Ale widać już pewien zarys, jak to wszystko będzie wyglądać.

Budynek przy Pocztowej w chwili, gdy rozpoczęło się przygotowywanie go na potrzeby muzealne, okazał się kompletną ruiną, w której trzeba było wymienić dach, rynny, strop, instalację elektryczną, otynkować budynek i przeprowadzić szereg prac wewnątrz obiektu. Prace te potrwają jeszcze kilka miesięcy. W efekcie powstaną trzy kondygnacje prezentujące dzieje Ziemi Goleniowskiej od najstarszych lat po współczesność.



Stara meblościanka

- Na drugiej kondygnacji będzie też sala, gdzie umieścimy wszystko, co wiąże się z 1945 rokiem na Ziemi Goleniowskiej, z historią ludzi, którzy stąd odeszli i przyszli tu - opowiada pani Ewa. - Ostatnia sala tej kondygnacji prezentować będzie historię powojenną Goleniowa. Będzie w niej m.in. stara meblościanka wykonana w nieistniejącej już goleniowskiej fabryce mebli. Na poddaszu natomiast powstaną pomieszczenia biurowa i sale konferencyjne, gdzie mają się też odbywać wystawy okolicznościowe.

Można przynosić pamiątki

Od maja rozpocznie się akcja zbierania pamiątek, które staną się eksponatami goleniowskiego ośrodka dokumentacji dziejów miasta.- Już wysłałam kilka listów do byłych mieszkańców Ziemi Goleniowskiej z prośbą o przekazanie nam dokumentów i pamiątek związanych z historią miasta i gminy - tłumaczy Ewa Aberbuch. - Kilka lat temu Ulrich Schroeder, były mieszkaniec Goleniowa obiecał, że przekaże pamiątki pod warunkiem, że znajdą swoje miejsce w muzeum. Bardzo liczymy także na innych ludzi, dzięki którym uda się zapełnić eksponatami pomieszczenia ośrodka.

Pieniądze na modernizację i wyposażenie obiektu przy ul. Pocztowej pochodzą w całości z budżetu gminy. W sumie będzie to ponad dwa miliony złotych.

Agnieszka Tarczykowska


Więcej w dzisiejszym papierowym wydaniu "Głosu Szczecińskiego"

informacja http://www.glosszczecinski.com.pl
Zapraszamy do zakupu i czytania tego poczytnego dziennika


Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://goleniow.net.pl/news.php?extend.797 )


Czas generowania: 0.0143 sek., 0.0015 z tego dla zapytań.