WiadomośćSzczecin też może pomóc. Życie wraca do normy
(Kategoria: Wieści ze Szczecina)
Dodane przez admin
czwartek 10 kwietnia 2008 - 11:28:01

KURIER SZCZECIŃSKI Trwa usuwanie skutków awarii, która dotknęła we wtorek Szczecin. O godz. 18 na ostatnim środowym spotkaniu wojewoda Marcin Zydorowicz poinformował, że w całym regionie wciąż pracuje 340 energetyków. Mimo to nadal ok. 120 miejscowości pozostaje bez prądu. Istnieje niebezpieczeństwo, że w kilkudziesięciu z nich prądu nie będzie nawet do rana. W samym Szczecinie z około 2,5 tysiąca stacji transformatorowych nie pracuje 19. Oznacza to, że prądu nie ma poniżej 1 proc. mieszkańców z 12 ulic.- Sytuację spróbujemy opanować do godzin wieczornych, ale nie możemy dać takiej gwarancji - powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Jeśli prądu wciąż nie będzie, mieszkańcom udzielimy stosownej pomocy, zapewnimy ciepłe posiłki.

Sytuacja skomplikowała się w dzielnicach północnych, gdzie wykorzystując brak napięcia, nieznani sprawcy ukradli w rejonie ul. Dąbrówki i Nad Odrą 250 metrów kabla.

Wczoraj podczas wcześniejszej konferencji poinformowano, że o godz. 6 sytuacja w Szczecinie była względnie unormowana. Nie działało nadal kilkadziesiąt trafostacji, a prądu nie było m.in. w rejonie Skarbówka, Płoni, Jezierzyc, Śmierdnicy, Skolwinie.

- Często jest tak, ze mieszkańcy jednej z ulic mają prąd, a ich sąsiedzi z tej samej dzielnicy, mieszkający na sąsiedniej ulicy - nie - zastrzegał Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Wszystko zależy od tego, do której trafostacji podpięty jest ich budynek.

Udało się podłączyć drugą linię zasilania Morzyczyn – Police o mocy 110 tys. kW. Pozwala ona zapewnić bezpieczeństwo energetyczne miasta. Mimo to mieszkańcy ul. Karpackiej, Nehringa, okolic Lasku Arkońskiego oraz Skarbówka jeszcze wczoraj w godzinach popołudniowych mieli kłopoty. Podobnie było na prawobrzeżu - m.in. w Płoni na części ul. Pyrzyckiej oraz w części ulicy Zwierzynieckiej i Wielgowa.

- Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy, zwłaszcza osoby biedniejsze czy mniej zaradne, są w stanie sobie poradzić - mówi P. Krzystek. - Określamy ich potrzeby, każda rodzina traktowana jest indywidualnie.

Część mieszkańców może liczyć na zwrot kosztów, które poniosły na zakup ciepłych posiłków czy butli z gazem.

Ze skutkami awarii, która nie tylko pozbawiła nas prądu, ale poczyniła tez inne szkody, jeszcze wczoraj walczyli strażacy. Usuwali m.in. 46 drzew powalonych na jezdnie, 5 na linie energetyczne i 2 na pojazdy. Trzy agregaty udostępnili szpitalom, jeden - policji. Dostarczali wodę do szkół, ośrodka szkolno-wychowawczego i szpitali. Ponadto likwidowali skutki kolizji karetki pogotowia z autobusem.

Za kilka dni zespół pod przewodnictwem zastępcy prezydenta - Beniamina Chochulskiego oszacuje straty w przemyśle, handlu, usługach, MZK i ZUK.

- W miejskich parkach, na skwerach, zieleńcach 22 drzewa można spisać na straty, ale w skali całego miasta nie jest to dużo - ocenia Gabriela Wiatr z ZUK. - Na Cmentarzu Centralnym powalonych jest 7 drzew, a konary spadły na 19 nagrobków.

Niestety, jeśli szkoda powstała na skutek zdarzenia losowego, klęski żywiołowej itp., na odszkodowania nie ma co liczyć. ZUK wypłaca je tylko wtedy, gdy do szkody doszło z tytułu jego zaniedbania.

Szczecin gotów jest wesprzeć powiaty, w których sytuacja jest nadal dramatyczna. Miasto oferuje transport ciepłych posiłków lub mieszkańcom miejscowości pozbawionych energii - miejsca w internatach, gdzie można przenocować czy wziąć kąpiel.
ToT


Więcej w dzisiejszym papierowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego"


informacja http://www.kurier.szczecin.pl
Zapraszamy do zakupu i czytania tego poczytnego dziennika


Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://goleniow.net.pl/news.php?extend.964 )


Czas generowania: 0.0101 sek., 0.0012 z tego dla zapytań.