Translate This Page Translate this page ترجم هذه الصفحة Преведи тази страница Tradueix aquesta pàgina 翻译此页 Prevedi ovu stranicu Preložit tuto stránku Oversæt denne side Isalin ang pahinang ito Käännä tämä sivu Traduire cette page Diese Seite übersetzen Μετάφραση αυτής της σελίδας תרגם דף זה Translate this page Terjemahkan halaman ini Traduci questa pagina このページを翻訳 Translate this page Tulkot šo lapu Išversti ši puslapi Vertaal deze pagina Oversett denne siden Traduzir esta página Traduce aceasta pagina Перевести эту страницу Prevedi to stran Преведи ову страну Preložit túto stránku Traducir esta página Översätt den här sidan Перекласти цю сторінку Phiên d?ch các trang này
Menu główne
· Linki
· GRY
Menu

anonse.jpg

Rozkład jazdy PKP

odjazdy-m.jpg
przyjazdy-m.jpg

Dyżury aptek

Kolporter RSS
O najnowszych newsach możesz dowiedzieć się za pośrednictwem kanałów rss.
rss1.0
rss2.0
rdf
Latest Comments
[News] KRYZYS W WENEZUELI A INTERESY POLSKI
Autor: MW dnia 29 sie : 23:09
Dlaczego ten pan nie uzyje kluczowego słowa tłumac [ more ... ]

[News] Cud nad Wisłą - BITWA WARSZAWSKA - 1920 r.
Autor: golonko dnia 15 sie : 16:33
Na TVP Historia ze dwa lata temu wywodzono, że "cu [ more ... ]

[News] Jak wymienić piec z rządową dopłatą?
Autor: MW dnia 14 sie : 07:15
Czyli tradycyjnie. Władza publiczna DA. A z drugie [ more ... ]

[News] Być Polką
Autor: golonko dnia 06 sie : 16:52
Byłem jeszcze dzieckiem gdy Kwaśniewski przeprasza [ more ... ]

[News] Maraton Niepodległości 11.11.2018 - Kliniska Wielkie - 100 dni
Autor: golonko dnia 06 sie : 16:49
Jak się skończą upały to sprawdzę formę i ewentual [ more ... ]

[News] Oświadczenia majątkowe - z czym to się je.
Autor: golonko dnia 06 sie : 16:45
Czy i tu dopuszczalne są wyjątki - niepublikowanie [ more ... ]

[News] Policjanci eskortowali samochód z nieprzytomnym niemowlakiem
Autor: Mike dnia 29 lip : 08:01
Bardzo dobrze , taka jest miedzy innymi sluzba Pol [ more ... ]

[News] Proszę o wsparcie inicjatywy referendalnej
Autor: MW dnia 18 lip : 23:01
bajki

[News] Szanowni Panowie Burmistrzowie - List do redakcji
Autor: MW dnia 06 lip : 21:07
Popieram.

[News] Czy budowa wodociągu w Żółwiej Błoci nie jest do udźwignięcia dla Gminy Goleniów w tym roku
Autor: kellog dnia 12 cze : 17:22
Studnie ? Proponował bym jak jesteś taki(a) mądry( [ more ... ]


KRYZYS W WENEZUELI A INTERESY POLSKI

smielak.jpg Upadła gospodarka, pogwałcona demokracja, wdzierający się chaos, w sklepach pustki, - tak kończą się rządy populistów i tych którzy rozszerzają w nie skończoność programy socjalne dla doraźnych korzyści politycznych. Ale w Wenezueli sytuacja w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli i zamienić się w jeden z poważniejszych kryzysów na Świecie. Paradoksalnie to Polska może odegrać jedną z ważniejszych ról w rozwiązaniu tego kryzysu. Ale nad Wisłą politycy zajęci kolejnymi „miesięcznicami” czy akcjami bilbordowymi, nawet nie mają pojęcia o rozgrywającej się w tym regionie, światowej rozgrywce politycznej. Być może większość z nich nawet nie wie że Polska jest członkiem CAMACOLU… a nawet nie orientuje się co to jest CAMACOL.

Źródła Kryzysu.

Wenezuela to jeden z bardziej zasobnych w surowce naturalne krajów Świata. Poza ropą, posiada bogate zasoby gazu ziemnego, niklu, węgla, boksytów, fosfatów a także miedzi, złota i diamentów. Jednak to ropa zapewnia Wenezueli ponad połowę PKB i generuje ponad 90% eksportu. Pozwalało to w dużej mierze finansować budżet państwa i zapewniać środki na  towary konsumpcyjne, które kraj musi importować.

Hugo Chávez miał szczęście, ponieważ objął urząd wykorzystując okres dynamiki wzrostu cen ropy naftowej. W roku 1998 cena za baryłkę ropy wyniosła średnio około 12,76 $ aby już po 10 latach osiągnąć cenę 94,96 $. Niestety wszystkie zarobione pieniądze były od razu wydawane na cele socjalne. Wydatki na wytworzenie rezerw finansowych zostały ograniczone. A dla kraju którego gospodarka opiera się na wydobyciu ropy są one kluczowe. Dla przykładu Arabia Saudyjska posiada ponad 500 miliardów dolarów takich rezerw, zaś Norwegia posiada fundusz na sumę ok. 900 miliardów dolarów. Obecne rezerwy Wenezueli to ok. 10 mld $. Po kryzysie roku 2008 i gwałtownym spadkom cen ropy Chávez mógł zdecydować się na zmniejszenie wydatków oraz optymalizację systemu podatkowego. Ale takie działanie spowodowałoby spadek popularności rządu, więc aby pokryć rachunki, postanowiono dodrukować banknoty. To jeszcze bardziej nakręciło inflację i podważyło wenezuelską gospodarkę. Oliwy do ognia dolał następca Cháveza, Maduro. Jego ataki na prywatne firmy spowodowały ich upadek i uniemożliwiły rozwój wydobycia zasobów i rozwój innych branż. Z kraju wycofały się min. takie koncerny jak Kraft Heinz, Clorox, Coca-Cola, Kimberly-Clark. Dodatkowo ograniczył on import towarów przez co ich dostępność w kraju spadła, jednocześnie czarny rynek podniósł na nie gwałtownie ceny.


[ Czytaj dalej ... ]
Wersja do druku
Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon


Autor: admin  ::  wtorek 28 sierpnia 2018 - 14:50:47  ::  Czytaj/Komentuj: 1

Komentarze
KRYZYS W WENEZUELI A INTERESY POLSKI MW 29 sie : 23:09 Odpowiedz
Komentarze: 36

Zarejestrowany: 16 wrz : 22:21
Dlaczego ten pan nie uzyje kluczowego słowa tłumaczącego sytuację w Wenezueli ? tj. wprowadzanie socjalizmu/komunizmu w tym państwie jako przyczyne całego zła.
[ wyjadacz ]
Do wystawianie komentarzy na tej stronie wymagane jest zalogowania się - zaloguj się lub kliknij tutaj , aby się zarejestrować.

stat4udarmowe liczniki
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
[ ]


k3reklama-m.jpg

komfort reklama-m.jpgNaprawy
 
komputerów

 i laptopów
 tel. 795 748 343
robert2a.jpg

sigma.jpg
radca.jpg


Online
Gości: 8
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 1
Użytkowników: 677, Najnowszy: meary

Ogłoszenia
Sprzedam
Więcej ogłoszeń (0)
Kupię
Darecki-email-
16 wrz : 04:19
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem odznaczeń, zdjęcia o tematyce wojskowej, przedwojenne pocztówki elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego telefon 694972047
Więcej ogłoszeń (1)

Dodaj nowe ogłoszenie

Czas generowania: 0.1091 sek., 0.0082 z tego dla zapytań.