Translate This Page Translate this page ترجم هذه الصفحة Преведи тази страница Tradueix aquesta pàgina 翻译此页 Prevedi ovu stranicu Preložit tuto stránku Oversæt denne side Isalin ang pahinang ito Käännä tämä sivu Traduire cette page Diese Seite übersetzen Μετάφραση αυτής της σελίδας תרגם דף זה Translate this page Terjemahkan halaman ini Traduci questa pagina このページを翻訳 Translate this page Tulkot šo lapu Išversti ši puslapi Vertaal deze pagina Oversett denne siden Traduzir esta página Traduce aceasta pagina Перевести эту страницу Prevedi to stran Преведи ову страну Preložit túto stránku Traducir esta página Översätt den här sidan Перекласти цю сторінку Phiên d?ch các trang này
Menu główne
· Linki
· GRY
Menu

anonse.jpg

Rozkład jazdy PKP

odjazdy-m.jpg
przyjazdy-m.jpg

Dyżury aptek

Kolporter RSS
O najnowszych newsach możesz dowiedzieć się za pośrednictwem kanałów rss.
rss1.0
rss2.0
rdf
Latest Comments
[News] Cześć druga pt. Akcja wyborcza - odcinek pierwszy
Autor: MW dnia 08 lis : 22:14
przydługie to jest. Max 10 minut proponuję.

[News] Burmistrz ogłasza! Po cichu
Autor: MW dnia 08 lis : 22:11
Dotyczy obszaru przy GPP. W czym problem? Jak napi [ more ... ]

[News] Paplecznik - czyli wTylewizji po Goleniowsku cześć 1/01
Autor: MW dnia 06 lis : 13:16
Takie sobie to jest.

[News] Hymn Polski na mecie maratonu w Dreźnie
Autor: MW dnia 24 paź : 19:19
Brawa dla Dariusza i ekipy.

[News] Wyborcze roszady
Autor: MW dnia 22 paź : 15:32
I po zawodach

[News] STOP agitacji !
Autor: MW dnia 21 paź : 12:40
Hehe, to wszystko co poniżej winno być usunięte z [ more ... ]

[News] PSL gotowy do wyborów w powiecie
Autor: MW dnia 17 paź : 11:05
-LINK-Kto ma wpływ na lokalny PSL?PS. PSL ochoczo [ more ... ]

[News] Podwójny agent
Autor: MW dnia 16 paź : 16:41
Rozmówcy chwalili Kosiniaka-Kamysza za podwyższeni [ more ... ]

[News] Burmistrz Banach pojechał po bandzie?
Autor: MW dnia 16 paź : 07:57
bla bla bla... ciekawe czy złapią typka który na j [ more ... ]

[News] Patologie w szczecińskiej Platformie Obywatelskiej - z Olgierdem Geblewiczem w tle
Autor: Mike dnia 14 paź : 07:47
A taki porządny miał być , a tu wpadka wizerunkowa [ more ... ]


KRYZYS W WENEZUELI A INTERESY POLSKI

smielak.jpg Upadła gospodarka, pogwałcona demokracja, wdzierający się chaos, w sklepach pustki, - tak kończą się rządy populistów i tych którzy rozszerzają w nie skończoność programy socjalne dla doraźnych korzyści politycznych. Ale w Wenezueli sytuacja w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli i zamienić się w jeden z poważniejszych kryzysów na Świecie. Paradoksalnie to Polska może odegrać jedną z ważniejszych ról w rozwiązaniu tego kryzysu. Ale nad Wisłą politycy zajęci kolejnymi „miesięcznicami” czy akcjami bilbordowymi, nawet nie mają pojęcia o rozgrywającej się w tym regionie, światowej rozgrywce politycznej. Być może większość z nich nawet nie wie że Polska jest członkiem CAMACOLU… a nawet nie orientuje się co to jest CAMACOL.

Źródła Kryzysu.

Wenezuela to jeden z bardziej zasobnych w surowce naturalne krajów Świata. Poza ropą, posiada bogate zasoby gazu ziemnego, niklu, węgla, boksytów, fosfatów a także miedzi, złota i diamentów. Jednak to ropa zapewnia Wenezueli ponad połowę PKB i generuje ponad 90% eksportu. Pozwalało to w dużej mierze finansować budżet państwa i zapewniać środki na  towary konsumpcyjne, które kraj musi importować.

Hugo Chávez miał szczęście, ponieważ objął urząd wykorzystując okres dynamiki wzrostu cen ropy naftowej. W roku 1998 cena za baryłkę ropy wyniosła średnio około 12,76 $ aby już po 10 latach osiągnąć cenę 94,96 $. Niestety wszystkie zarobione pieniądze były od razu wydawane na cele socjalne. Wydatki na wytworzenie rezerw finansowych zostały ograniczone. A dla kraju którego gospodarka opiera się na wydobyciu ropy są one kluczowe. Dla przykładu Arabia Saudyjska posiada ponad 500 miliardów dolarów takich rezerw, zaś Norwegia posiada fundusz na sumę ok. 900 miliardów dolarów. Obecne rezerwy Wenezueli to ok. 10 mld $. Po kryzysie roku 2008 i gwałtownym spadkom cen ropy Chávez mógł zdecydować się na zmniejszenie wydatków oraz optymalizację systemu podatkowego. Ale takie działanie spowodowałoby spadek popularności rządu, więc aby pokryć rachunki, postanowiono dodrukować banknoty. To jeszcze bardziej nakręciło inflację i podważyło wenezuelską gospodarkę. Oliwy do ognia dolał następca Cháveza, Maduro. Jego ataki na prywatne firmy spowodowały ich upadek i uniemożliwiły rozwój wydobycia zasobów i rozwój innych branż. Z kraju wycofały się min. takie koncerny jak Kraft Heinz, Clorox, Coca-Cola, Kimberly-Clark. Dodatkowo ograniczył on import towarów przez co ich dostępność w kraju spadła, jednocześnie czarny rynek podniósł na nie gwałtownie ceny.


[ Czytaj dalej ... ]
Wersja do druku
Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon


Autor: admin  ::  wtorek 28 sierpnia 2018 - 14:50:47  ::  Czytaj/Komentuj: 1

Komentarze
KRYZYS W WENEZUELI A INTERESY POLSKI MW 29 sie : 23:09 Odpowiedz
Komentarze: 46

Zarejestrowany: 16 wrz : 22:21
Dlaczego ten pan nie uzyje kluczowego słowa tłumaczącego sytuację w Wenezueli ? tj. wprowadzanie socjalizmu/komunizmu w tym państwie jako przyczyne całego zła.
[ stały bywalec ]
Do wystawianie komentarzy na tej stronie wymagane jest zalogowania się - zaloguj się lub kliknij tutaj , aby się zarejestrować.

stat4udarmowe liczniki
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
[ ]


 
k3reklama-m.jpg

komfort reklama-m.jpgNaprawy
 
komputerów

 i laptopów
 tel. 795 748 343
robert2a.jpg

sigma.jpg
radca.jpg


Online
Gości: 9
Użytkowników: 0
Na tej stronie: 1
Użytkowników: 681, Najnowszy: M.

Ogłoszenia
Sprzedam
Dotacje-email-
09 lis : 05:08
Prowadzisz firmę / spółkę potrzebne środki na rozwój lub masz pomysł na swój własny biznes i chciałbyś/chciałabyś go dofinansować w ramach dostępnych środków z Urzędu Pracy, ale:
- termin złożenia wniosków jest określony w czasie, a Ciebie przeraża zakres informacji niezbędnych do przygotowania oraz ilość załączników;
- potrzebujesz po ludzku zweryfikować niezrozumiałe zapisy w dokumentacji;
- potrzebujesz wsparcia doświadczonej, życzliwej osoby, która jest w stanie zweryfikować Twój pomysł, pod kątem określonych wymogów formalnych.

Zapraszam! Podczas naszego pierwszego spotkania/kontaktu ustalimy zarówno sposób naszej współpracy, a także rozliczenia.

Do każdej Osoby, Jej pomysłu oraz do przygotowania wniosku i niezbędnej dokumentacji podchodzę indywidualnie.

https://sites.google.com/prod/view/dotacja/strona-g%C5%82%C3%B3wna

ofertamail@list.ru
CITIHAUS-email-
14 lis : 08:11
CITIHAUS - oddłużanie i ochrona prawna obiektów komercyjnych, których zobowiązania takie jak np. kredyty przewyższają wartość nieruchomości.

Zapewniamy kompleksową pomoc dla klientów banków posiadających kredyty hipoteczne, również walutowe.

Koszty z tytułu sprzedaży nie obciążają klientów.

Negocjujemy z wierzycielami oraz współpracujemy z instytucjami finansowymi.

Zabezpieczenie przed komornikiem i bezprawnymi działaniami wierzycieli.

Powództwa przeciwegzekucyjne, pozbawianie wykonalności tytułów egzekucyjnych, zawieszanie egzekucji, unieważnianie umów bankowych.

Prosimy o kontakt:
+48 511-423-074
www.citihaus.pl
Więcej ogłoszeń (2)
Kupię
Darecki-email-
13 lis : 05:45
Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem odznaczeń, zdjęcia o tematyce wojskowej, przedwojenne pocztówki elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego telefon 694972047
Więcej ogłoszeń (1)

Dodaj nowe ogłoszenie

Czas generowania: 0.0815 sek., 0.0069 z tego dla zapytań.