Translate This Page Translate this page ترجم هذه الصفحة Преведи тази страница Tradueix aquesta pàgina 翻译此页 Prevedi ovu stranicu Preložit tuto stránku Oversæt denne side Isalin ang pahinang ito Käännä tämä sivu Traduire cette page Diese Seite übersetzen Μετάφραση αυτής της σελίδας תרגם דף זה Translate this page Terjemahkan halaman ini Traduci questa pagina このページを翻訳 Translate this page Tulkot šo lapu Išversti ši puslapi Vertaal deze pagina Oversett denne siden Traduzir esta página Traduce aceasta pagina Перевести эту страницу Prevedi to stran Преведи ову страну Preložit túto stránku Traducir esta página Översätt den här sidan Перекласти цю сторінку Phiên d?ch các trang này
Menu główne
· Linki
· GRY
Menu

anonse.jpg





Rozkład jazdy PKP

odjazdy-m.jpg
przyjazdy-m.jpg

Kolporter RSS
O najnowszych newsach możesz dowiedzieć się za pośrednictwem kanałów rss.
rss1.0
rss2.0
rdf
Latest Comments
[News] Etyka
Autor: jaro60 dnia 26 maj : 08:02
Swieta racja.

[News] Uzdrowiciel
Autor: jaro60 dnia 21 maj : 13:23
I co na to Puste Obietnice,cos zapanowala dziwna c [ more ... ]

[News] Normalność
Autor: jaro60 dnia 21 kwi : 07:45
Dla mnie, to Tusk jak wroci do kraju to powiinien [ more ... ]

[News] Wykład dr Zbigniew Stanuch "Golgota Kobiet - relacje więźniarek Ravensbrück
Autor: Jan II dnia 14 kwi : 10:07
Bardzo przejmujący wykład. Ale mówienie o kobietac [ more ... ]

[News] Paplecznik - czyli wTylewizji po Goleniowsku cześć 10
Autor: MW dnia 02 kwi : 16:27
Przegadane to . Podane w mało ciekawej medialnie f [ more ... ]

[News] Sedno sprawy
Autor: jaro60 dnia 17 mar : 13:16
Oczywista prawda.Tylko opozycyjni POpaprancy mowia [ more ... ]

[News] Nobliści
Autor: jaro60 dnia 28 sty : 08:01
SWIETA RACJA.

[News] Ja nie mam czasu!
Autor: admin dnia 17 sty : 00:45
Jasne że to nie tajemnica. Chodzi o radnego Czerw [ more ... ]

[News] Ja nie mam czasu!
Autor: MW dnia 17 sty : 00:18
" eden z radnych" - jak wiecie który to dlaczego [ more ... ]

[News] Park 750 - lecia Goleniowa i konsultacje społeczne???
Autor: Jan II dnia 11 gru : 22:19
Uważam - w przeciwieństwie do Pani Muszyńskiej, że [ more ... ]


A Adi powiedział... Jak przetrwać w podmiejskim buszu

wp-06-06-2018-1.jpgLada moment do księgarń dotrze nowa książka Magdy Bloch  - nakładem  Wydawnictwa Poznańskiego , którą chciałbym Państwu polecić .
 
Każda wielka przygoda ma swój mały początek - tak mały, jak podmiejska działka lub łąka za płotem domu. Do jej przeżycia nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, grubego portfela czy dostępu do internetu. Wystarczy odrobina chęci, ciekawość świata i wyobraźnia.

A Adi powiedział… to poradnik, który łączy w sobie proste, ale wciągające wyzwania z zakresu bushcraftu (czyli eksplorowania okolicznych krzaków, zarośli i terenów zielonych), ciekawe porady oparte na praktyce oraz nieskomplikowane podejście do otaczającej nas przyrody. Niektóre z wyzwań tu opisanych, takie jak rozpalanie ogniska, posługiwanie się ostrymi narzędziami, jedzenie dziko rosnących roślin czy wędrowanie i biwakowanie w nieznanym terenie, mogą wydawać się nieco ryzykowne, ale tylko wtedy, jeśli nie są robione zgodnie z regułami.

Lekka, nieco przekorna forma, ciekawe anegdotki i zadania sprawią, że ten poradnik stanie się ulubionym towarzyszem wypraw.

Pozycja może być ciekawą formą uzupełniającą Państwa wypady z dziećmi pod namiot oraz poszerzeniem wiedzy.
Poniżej zamieszczam wywiad z Autorką czyli Magdą Bloch.
 
Polecam
Andrzej Bugajski
 
 
Jak łazić po krzakach i przetrwać w lesie

Rozmowa z Magdą Bloch, instruktorką skautingu i autorką książki „A Adi powiedział… Jak przetrwać w podmiejskim buszu”, czyli poradnika dla dzieci i młodzieży, w którym uczy m.in. jak rozpalić ognisko, przefiltrować wodę z rzeki czy zbudować szałas.

Powiedz, skąd pomysł, żeby głównym bohaterem uczynić Adiego? Kim się inspirowałaś, tworząc tę postać?
Byłoby niedyskrecją z mojej strony wskazać  z imienia i nazwiska prototyp bohatera. Powiem tylko, że owszem taki był, aczkolwiek ostatecznie postać Adiego jest kompilacją kilku typów, którzy nie ułatwiali mi pracy instruktorskiej. Inspiracją był też serial sprzed wielu lat z Piotrem Fronczewskim i Mikołajem Radwanem, „Tata, a Marcin powiedział”, w którym występował tata Marcina jako spec od wszystkiego…

Czy młodzi ludzie dalej są chętni, aby zostawić telefon, odciąć się od Internetu i wyruszyć na biwak?

Wielu bardzo chętnie wyrusza w plener. Nie muszą zostawiać telefonu, może tu kryje się sekret, dlaczego tak wielu 😉. A poważnie. Telefon jest urządzeniem przydatnym w wędrowaniu i należy z niego umiejętnie korzystać. Skauci, z którymi ja mam przyjemność hasać po lesie, czerpią z obcowania z przyrodą tyle przyjemności, że najczęściej zapominają o naładowaniu telefonu. Po kilku dniach dopiero, wracając do cywilizacji, sięgają po komórkę. Wielu  skautów to tzw. kinetycy, czyli osoby uczące się przez ruch, są w związku z tym tak zajęci przyswajaniem wiedzy, że brakuje im czasu na sieć internetową.

Możesz powiedzieć w kilku słowach, czym dokładnie jest bushcraft?

Nie mogę. To nie do końca zdefiniowane pojęcie i zawsze znajdzie się ktoś, kto ma inne zdanie na ten temat. W moim rozumieniu to nabycie umiejętności pozwalających nam na swobodne przebywanie przez jakiś czas (np. tydzień) w warunkach przyrodniczych, w niewielkim stopniu wspierając się zdobyczami cywilizacji. To szacunek do natury, przyjemność z wędrowania. Najbardziej podoba mi się tłumaczenie słowa bushcraft  jako „rzemiosło łażenia po krzakach” – rzemiosło, czyli umiejętność nabywana małymi krokami od podstaw do mistrzostwa. Bushcraft to wiedza z zakresu terenoznawstwa, pionierki, przewidywania pogody, rozpalania ognia, przygotowania posiłków w terenie, znajomości dziko rosnących roślin jadalnych, umiejętność udzielania pierwszej pomocy w ternie itp. Harcerze często nazywają taki styl życia puszczańskim, ale dla wielu puszczaństwo to również filozoficzna i etyczna koncepcja akcentująca łączność człowieka ze światem przyrody. Tym w moim odczuciu różni się od bushcraftu.

Komu najbardziej Twoim zdaniem przyda się taki przewodnik? Czego może się z niego nauczyć?

Przypominam sobie moje początki. Inspirowały mnie wtedy takie osoby jak np. Naczelny Skaut Wielkiej Brytanii Bear Grylls. Ale jednocześnie przytłaczał, czułam się taka miejska, że wydawało mi się, że aby bawić się w lesie, potrzebne jest szkolenie komandosa. Z czasem okazało się, że wystarczy szczera chęć i konsekwencja. Imponowanie własnym dzieciom, a potem podopiecznym też nie było bez znaczenia. Poradnik kieruję do każdej osoby, która nie wie, jak zacząć przygodę z wędrowaniem. Jestem rodzicem, więc myślałam o rodzinach wybierających się na krótkie wypady za miasto, jestem instruktorem organizacji skautowej Royal Rangers, więc myślałam o dzieciach i młodzieży, chcących rozbić namiot i rozpalić ognisko.
Cały poradnik podzielony jest na dwadzieścia rozdziałów, w których stawiam wyzwania i daję instrukcję, jak je zrealizować. Między innymi przefiltrować wodę, upiec chipsy z topinambura i robinsonkę z ciasta chlebowego, zbudować szałas, poruszać się w terenie za pomocą kompasu i mapy. W każdym rozdziale znajdują się też anegdotki z życia instruktorów, których celem jest wzbudzanie przekonania, że niepowodzenia mogą być zabawne i czegoś uczyć.

Coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu, w końcu przyszło lato.  Może polecisz jakąś formę spędzania wolnego czasu ze swoim przewodnikiem?

Polecam wędrowanie i biwakowanie, czyli nocowanie pod gołym niebem. Polecam gry terenowe. Osobiście znam tylko jedną osobę, która stwierdziła: „Spróbowałam i to nie dla mnie”.
 
 
wp-06-06-2018-1.jpg


Wersja do druku
Podziel się:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon


Autor: admin  ::  środa 06 czerwca 2018 - 14:25:56  ::  Czytaj/Komentuj: 0


Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]

Dorabianie kluczy Goleniów

Ogłoszenia

Czas generowania: 0.1847 sek., 0.0148 z tego dla zapytań.